۲۱
مرد

هفت گام تا خانه ای نو

بیایید به تک تک مراحل ساخت یک خانه نگاهی بیندازیم!

برای شروع پروژه باید به دنبال یک معمار، پیمانکار عمومی، سازنده و طراح یک شرکت معتبر باشید. همیشه به خاطر داشته باشید: ” دقت کافی را از همین حالا شروع کنید.. سعی کنید انتخاب های خوب، دقت و توجه خود را با هم همراه کنید تا جایی را بسازید که مخصوص شماست”.

1 – تنظیم اهداف

ساخت خانه ای برای خودتان نیازمند تنظیم اهداف و دریافت برنامه های قدم به قدم برای رسیدن به آن اهداف است. رسیدن به اهداف باید از دو جنبه رضایت بخش باشد: جنبه کاربردی و جنبه احساسی. هر دوی این جنبه ها مهم بوده و باید به رسمیت شناخته شوند، چراکه هر کدام نتیجه نهایی را منعکس می کنند.

سوالاتی که باید مطرح شود:

می خواهید به چه چیزی برسید؟

می خواهید در چه فضایی باشید؟

چقدر هزینه می برد؟

آیا واقعا دست یافتنی است؟

آیا نقشه A حسی را در شما بر می انگیزاند؟

نقشه B چطور؟

به هر حال “اهداف” ما در واقع آن چیزهایی هستند که معماران از آن با عنوان “برنامه” یاد می کنند.

2 – تعیین بودجه

با اینکه بودجه در هر پروژه ای تحت عنوان اهداف قرار می گیرد اما در اینجا برای ما مانند یک قطعه جداگانه بوده و به عنوان کار و مسئله مجزایی به حساب می آید. قطعا زمانی که در حال آماده سازی بودجه خود هستید به فکر هزینه ای که باید برای رسیدن به اهداف خانه خود در آینده بپردازید نیز خواهید بود. زمانی که آمادگی این را دارید که جزئیات را پیاده سازید، هرچیزی که باید در پروژه شما حضور داشته باشد را در نظر گرفته و شامل برنامه های خود کنید: هزینه زمین، هزینه های محلی و مالیات، هزینه های طراحی و مهندسی، نه تنها ساختار خود خانه بلکه ظاهر و نمای آن و هم چنین مبلمان و دکوراسیون. در این مسیر انتظار هر اتفاقی را هم داشته باشید. قطعا پروژه های بزرگ می تواند پر از اتفاقات متفاوت باشد؛ برای مثال ممکن است مسیر جاده A به جاده B و یا هردوی آنها دچار انحراف گردد. برنامه گسترده ای مثل اکسل می تواند وسیله خوبی برای کمک به کنترل و توسعه بودجه باشد. به عنوان مثال شما می توانید دائما آن را به روز رسانی کرده و از تغییراتی که در طی پروژه صورت می گیرد باخبر شوید.

3 – پیدا کردن یک زمین و یا خانه ای که فراموش شده

می خواهید کجا باشید؟ دلتان می خواهد چگونه زندگی کنید؟ به دنبال چه چیزی هستید؟ شاید دوست داشته باشید در خانه ای بالای کوه ها زندگی کنید که منظره ای به سمت اقیانوس دارد، اما متاسفانه به دلایل اقتصادی یا چیزهای دیگر به چنین چیزی دسترسی ندارید. ناراحت نباشید خوشبختانه بعدها به خواسته خود خواهید رسید. بهتر است که فعلا به فکر امروز خود باشید. نکته مهم این است که باید نقطه و مکانی به عنوان خانه انتخاب کنید که تا جایی که ممکن است خواسته و توقعات ممکن خود را در آن اعمال نمایید. شاید زمینی باشد که چند هکتاری نیست و هرگز از آن استفاده نشده باشد. شاید هم خانه ای کهنه و قدیمی باشد که مورد غفلت واقع شده است. این خانه در گوش شما زمزمه می کند که چقدر دوست دارد تغییر کند و از شر لوازم قدیمی و رنگارنگی که دارد خلاص گردد؛ فرش قدیمی و زبری که بر روی زمین قرار گرفته، پنجره های تکی که بر روی دیوار نصب شده اند، شما می دانید که این شما هستید که این شرایط را تغییر خواهید داد.

4 – گروه و تیمی تشکیل دهید

زمانی که فکر می کنید می توانید تنهایی از پس این کار برآیید، گروه و تیمی مجرب تشکیل دهید تا با کمک آنها به نتیجه و رویکرد بهتری دست یابید؛ بنابراین چرا بزرگ ترین سرمایه گذاری خود را به یک گروه مجرب، متخصص و ماهر نمی دهید تا به بهترین حالت آن را به سرانجام برساند؟

معمار و سازنده دو عضو اصلی گروه شما را تشکیل خواهند داد. این افراد در واقع نقش رهنما، حامی، مدافع و مشاور را برای پروژه شما ایفا خواهند کرد و اگر بتوانید ماهرترین‌ها را انتخاب کنید قطعا در نهایت با بهترین و لذت بخش ترین نتیجه رو به رو خواهید شد. در قدم بعدی قطعا می خواهید اعضای دیگری مثل طراح آشپزخانه و حمام، شاید طراح داخلی، معمار منظر که برای تکمیل خانه شما، حیاط آن را زیباسازی خواهد کرد را اضافه کنید:

5 – برنامه، برنامه و باز هم برنامه

در اکثر پروژه های بزرگی که با آنها رو به رو هستیم این ویژگی به وضوح قابل رویت است. مالک، شاید توسعه دهنده ای پنهان، سازمانی دولتی و نهادی قبل از شروع این پروژه از اهمیت این پروژه در جزییات آگاه هستند. این مالکان می دانند که حرکت دادن دیوارها بر روی نقشه، بسیار کم هزینه تر از این کار بعد از ساخت آنهاست.

بازیِ ” چه می شود اگر…”

گاهی اولین سوال، درست ترین سوال است و گاهی سی و یکیمین! فقط به خاطر داشته باشید که تا زمانی که احتمالات را بررسی نکرده اید چیزی را حل و فضل نکنید.

کاری بزرگ انجام دهید . منظور از کار بزرگ، پروژه ای با ایده های بزرگ است. ساخت یک خانه از ابتدا تا انتهای آن مربوط به مکانی است که مختص به شماست، پس بزرگ فکر کنید و برنامه های بزرگی بریزید. در کنار اینها حتما حواستان به بودجه ای که دارید و بخش بندی فضا نیز باشد.

مشقت بسیار بابت کارهای کوچک

تصمیم گیری، تصمیم گیری، تصمیم گیری. شما باید بیش از آنکه تصور می کنید این کار را انجام دهید. با این حال این را بدانید که خدا همراه شما خواهد بود و کمکتان خواهد کرد.

6 – مسائل اجتناب ناپذیر را قبول کنید

شما برنامه و نقشه ای برای خود ترتیب داده اید، مجوز گرفته اید و هزینه مورد نیاز را هم تامین نموده‌اید، حالا تنها چیزی که مانده، ساخت خانه است. شما همه چیز را محاسبه و بررسی کرده اید و فقط باید آنها را با ترتیب خود پیش ببرید. قطعا طی کردن این مراحل شیرین خواهد بود. به اندازه کافی در طول این پروژه اتفاقات عجیبی رخ خواهد داد، ولی مساله مهم در این باره واکنشی است که شما و گروهتان در مقابل این مسائل نشان می دهید. پیشنهاد ما این است که آرام باشید، هم چنان شوخ طبع بمانید و با وجود مشکلات به کار با گروه خود ادامه دهید. معمار، سازنده بنا و باقی گروه می توانند با یکدیگر کار کرده و ایده های خود را به اشتراک بگذارند.

چند راهنمایی برای اینکه در طول ساخت و ساز عاقلانه تر رفتار کرده و موفق تر شوید

ذهنیات خود را تغییر ندهید

تصمیمات خود را به درستی گرفته و در کنار آن ذهنیات و فکر خود را تغییر ندهید. با این حال شما می توانید از ایده ها و مسائل جدیدی که پیش روی شما قرار می گیرد استقبال کنید. فقط حتما این نکته را در نظر داشته باشید که با شروع ساختار پروژه، شما زمان و پول خود را صرف خواهید کرد.

خیلی از اتفاقات را نشنیده بگیرید

هر ساخت و سازی پر است از شکایات و گله مندی های کارگران. هیچ کسی وجود ندارد که هیچ شکایتی از شغل خود نداشته باشد و یا نخواهد به نوعی به رئیس و مدیر خود نزدیک تر شود؛ بنابراین آنها را نادیده بگیرید و بدون نگرانی به کار خود ادامه دهید و این را بدانید که اگر مسئله و مشکل مهمی وجود داشته باشد از آن مطلع خواهید شد.

7 – از خانه جدید خود لذت ببرید

شما مدت ها به سختی کار کرده و هزینه زیادی را صرف ساخت خانه خود کرده اید؛ بنابراین از آن لذت ببرید. از نوری که وارد اتاقتان می شود و تغییرات فصل را برایتان نمایان می سازد لذت ببرید. در خانه خود به دنبال فضاهای غیر منتظره و فوق العاده ای برای صحبت و گپ زدن با خانواده خود باشید. به دنبال کشف این باشید که چگونه این خانه به زندگی شما شکل و شمایل داده و به شما کمک می کند که همان فردی باشید که می خواهید. در نهایت هم خواهید دید که خانه جدیدتان چیزی بیش از چند اتاق، پذیرایی و چیزهایی از این دست است. این دقیقا جایی است که به آن خانه می گویید و آن را تمام و کمال مختص خود می دانید.